Urmas_ambur
EEL juhataja Urmas Ambur, Foto: erakogu

Urmas Ambur

Juba üle viie aasta on Eestis kehtinud nn protsendiseadus ehk ametliku nimetusega kunstiteoste tellimise seadus. Antud seaduse eesmärgiks peaks olema avaliku ruumi rikastamine kunstiteostega.

Vabariigi Valitsus leppis oma 2007-2011 a. tegevusprogrammi “Kultuuripoliitika” osas kokku, et seadustatakse põhimõte, mille kohaselt kasutatakse ühte protsenti riigi poolt tellitud avaliku ruumina käsitatavate hoonete investeeringuteks mõeldud summadest kunstiteoste sihttellimiseks. Selle abil rikastatakse avalikku keskkonda. See ongi protsendipõhimõte.

Kultuuriministeerium valmistas järgnevate aastate jooksul ette eelnõu, mille eesmärk oli avaliku ruumi ning ehitatud keskkonna esteetiline rikastamine ja inimsõbraliku ning harmoonilise keskkonna loomine kunstide sünteesi kaudu. Eesmärgi täitmiseks nähti ette riiklik sihtfinantseerimine kunstiteoste loomise tellimiseks.
Protsendiseadus määratleb üsna täpselt, millistel juhtudel tuleks seda rakendada. Valik sõltub sellest, kes on ehitustöö tellija, milline on hoone otstarve, ühiskondlik funktsioon ja ehitustöö maksumus.

Seega ei rakendu antud seadus mitte kõikidele Eesti ehitatavatele hoonetele, vaid ainult avaliku otstarbega hoonetele. Tellija osas on määratlus üsna piiratud: protsendiseaduse sätete rakendamiseks peab tellija olema riik või riigiasutus, avalik-õiguslik juriidiline isik või selle asutus.

Seega tekib kunstiteoste tellimise kohustus juhul, kui hoone omanik on riik või riigiasutus (näiteks Kultuuriministeerium, Eesti Kunstimuuseum); avalik-õiguslik juriidiline isik (näiteks ERR, Tartu Ülikool) või selle asutus (näiteks Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu); riigi või selle asutuse või avalik-õigusliku isiku asutatud sihtasutus  (näiteks SA Eesti Draamateater); sihtasutus, mille nõukogu vähemalt pooled liikmed määravad riigi asutused või avalik-õiguslikud juriidilised isikud või nende asutused (näiteks Viljandi Muuseum), riigi äriühingud (näiteks Eesti Energia), aga ka eraõiguslik juriidiline isik, mis täidab põhi- või kõrvaltegevusena avalikes huvides ülesannet, millel ei ole tööstuslikku ega ärilist iseloomu ja mille täitmist põhiliselt rahastab riik (näiteks SA Arvo Pärdi Keskus). Eraldi väärib rõhutamist, et seadus kehtib ka Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsile ja kõigile tema omandis olevatele hoonetele.

Kunstiteose hind: 7500 € – 65000 €

Seadus annab kunstiteoste tellimise kohustusele ka selged rahalised piirmäärad. Kunsti tuleb tellida, kui kõigi ehitustööde ja projekteerimisega seotud lepingute maksumus koos käibemaksuga ületab riigihanke kolmekordset piirmäära (täna 750 000 eurot). Sellisel juhul peab tellitava kunstiteose hind olema vähemalt 7500 eurot. Kunstiteose tellimise piirhind on 65 000 eurot.

Konkurss

Seadus näeb ette, et kunstiteose tellimise konkurss tuleb välja kuulutada esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui aasta pärast viimase ehitustööde hankelepingu sõlmimist.
Konkursile esitatud kunstiteose kavandeid hindab vähemalt viieliikmeline žürii. Žürii liikmetest vähemalt kaks kolmandikku nimetab kujutava kunsti alal tegutseva loomeliidu juhatus. Ülejäänud žüriiliikmed nimetab tellija ning  žürii otsusel parima kavandi esitanud osaleja kuulutab tellija võitjaks.
Ülevaate käimasolevatest konkurssidest avaldab oma veebilehel Kultuuriministeerium.

Mida võib tellida?

Kunstiteose mõiste on 21. sajandil piisavalt lai, et leida igasse keskkonda ja iga tegevusalaga sobiv ruumi rikastav teos. Tellida võib nii traditsioonilist õli- või akrüülmaali, graafikat, skulptuuri, fotokunsti, installatsioone, videoteoseid, valgus- kui ka heliobjekte.

Tellitav kunstiteos tuleb avalikult ja püsivalt eksponeerida hoones või selle territooriumil, mille ehitushanke käigus teos on tellitud.

Teemat kokku võttes võib öelda, et kuigi protsendiseaduse rakendamine ja tellijate eelistused annavad paremad võimalused eelkõige kujutava kunsti loomisega tege-levatele autoritele, on oluline siinjuures märkida, et ka helikunsti valdkonnas loodav teos mahub antud seaduse alla. Loodame, et vähemalt muusika vald-konnas tegutsevad tellijad hakkavad edaspidi pöörama senisest rohkem tähelepanu võimalusele tellida avaliku ruumi rikastav heliteos.

Iga loomeinimese huvides võiks aga olla suuremate riigiga soetud ehitusobjektide valmimisel silm peal hoida ja miks mitte ka ise julgelt oma lahendusi välja pakkuda! Sest iga protsent on kulda väärt!

Tagasi uudiskirja avalehele.