Eesti Esitajate Liit eraldas 2015. aastal loovisikutele loometoetusi ja stipendiumeid kokku summas 133 865,53 eurot. Vabakutselise loovisiku loometoetuse taotlusi esitati eelmisel aastal 18, millest 6 jäeti rahuldamata.
Eesti Esitajate Liidule esitatud 288 stipendiumitaotlusest rahuldas komisjon 111. Stipendiumeid anti loovisikutele loometegevuseks ja sellega seotud täiendusõppeks. Täiendõppe valdkonnas eraldati liikmetele stipendiumeid valdavalt õpingute rahastamiseks ja täiendkoolitustel osalemiseks. Eelmisel aastal alustasid mitmed stipendiaadid oma õpinguid just Inglismaal. Joonatan Toomiste ja Joosep Eendra asusid õppima BIMM (British & Irish Modern Music) Instituudis Londonis, kus jätkas 2015. aastal õpinguid ka Janek Valgepea. Samas linnas on veel Iiris Vesik, kes on Goldsmiths´i Ülikoolis omandamas bakalaureuse kraadi, ning Heldur Harry Põlda, kes alates sügisest asus Guildhalli Muusika- ja Draamakõrgkoolis õppima ooperiõppe programmis. Inglismaal alustas teiste seas oma muusikaõpinguid ka Grettel Killing, kelle eriala The Royal Northern College of Music´us on Popular Music Performance.. Soomes omandavad Susanna Aleksandra Veldi ja Heikko-Joseph Remmel jazzmuusika teadmisi Sibeliuse Akadeemias, kus Elizabeth Paavel lõpetas sel kevadel magistrantuuri õpingud.
Loomingulise tegevuse soodustamiseks eraldati stipendiumeid ansamblite Svjata Vatra, Boogie Company, Trad.Attack!, Würffel ja The Sun liikmetele ning mitmele lauljale ja muusikule.
Kes saavad toetusi ja stipendiume?
Loometoetuse taotlemisel ja ka toetuse saamise perioodil peab loovisik vastama loovisikute ja loomeliitude seaduse §-s 16 toodud tingimustele. Vabakutselise loovisiku loometoetuse saamise õigus on isikul, kes ei saa loometegevusest sissetulekuid, ta ei ole saanud tulu võlaõigusliku lepingu alusel vähemalt loometoetuse taotlemisele eelnenud kuul, ega saa tulu vabakutselise loovisiku loometoetuse maksmise ajavahemikul. Seaduse kohaselt ei arvata loometegevusest saadava sissetuleku hulka loovisikule laekuvat loometegevusest saadavat sissetulekut, mille suurus ei ületa poolt miinimumpalgast kuus ja tulumaksu-seaduse § 19 lõikes 3 nimetatud tulumaksuga mitte-maksustatavat tulu. Kui loovisik on esitanud loometoetuse taotlemisel loomeliidule teadlikult valeandmeid või kui vabakutseline loovisik ei vasta enam loovisikute ja loomeliitude seaduse §-s 16 sätestatud tingimustele, siis loometoetuse maksmine lõpetatakse. Teadlik valeandmete esitamine toob kaasa selle, et loovisik kaotab 3 aastaks loometoetuse taotlemise õiguse ja ta on kohustatud tagastama valeandme-te esitamise tulemusena saadud toetuse.
Vabakutselise loovisiku loometoetuse taotluse esitamise õigus on loovisikul, kelle loometööga seotud tegevuses on tekkinud periood, mil tema sissetulek ei ületa poolt loovisikute ja loomeliitude seaduse § 18 lõikes 5 nimetatud loometoetuse suurusest kuus. Loometoetuse taotlemiseks peab vabakutseline loovisik olema eelnevalt registreerinud ennast kui aktiivne loovisik loomeliitude andmekogus.
„Loomeliitude andmekogu“ on leitav Ettevõtjaportaalist loomeliidud.rik.ee ning igal loovisikul on võimalus oma teosed ja esitused andmekogus peetavas loomeregistris registreerida.
Loometegevuseks stipendiumite eraldamisel eelistas komisjon 2015. aastal projekte, millel ei olnud ettevõtluse tunnuseid ning mis oma olemuselt vastasid tulumaksuseaduse § 19 lõikes 7 toodud stipendiumi mõistele.
Tunnustus kõikidele tublidele stipendiaatidele.