Eesti Esitajate Liidu häid partnereid, Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) viibis 1.-26. veebruarini kontsertreisil Põhja-Ameerikas, mis oli Eesti esinduskoori jaoks järjekorras juba viieteistkümnes ning koori ajaloo pikim. Turnee kulges idarannikult New Yorgist ja Torontost läbi erinevate osariikide läände Arizona ja Californiani ning seejärel tagasi idarannikule Floridasse. Kokku toimus 12 a cappella kontserti Kaspars Putninši juhatusel ja 4 kontserti koos Sarasota Orkestriga Anu Tali juhatusel.

Fotomeenutus New-Yorki kontserdist

Turnee avalöök anti 1. veebruaril New Yorgi Püha Ignatius Loyola kirikus, kus esitati vaid Arvo Pärdi loomingut. Sealt edasi suunduti Torontosse, kus 2. veebruaril Püha Pauluse kirikus tuli lisaks Arvo Pärdi, Sergei Rahmaninovi ja Alfred Schnittke loomingule esiettekandele kahe Eesti päritolu kanada helilooja Riho Esko Maimetsa ja Omar Danieli uudisteosed. Märkimist väärib ka tõik, et sealne korraldaja ning esitleja on Kanada üks olulisemaid kontserdikorraldajaid Soundstreams.
Järgnesid kontserdid Ann Arboris (Michigan), Columbuses (Ohio), Valparaisos (Indiana), Princetonis (New Jersey), Durhamis, Greenville’is (Põhja-Carolina), Richmondis (Virginia), Phoenix’is, Tucsonis (Arizona), Los Angeleses (California).
Kaasa võeti kaks programmi – mitmekesine kava Põhjamaade muusikast Pärdi, Sibeliuse, Tormise ja Tšaikovski loominguga ning vene kirikumuusika kava, kus esindatud läbilõige Tšaikovskist Schnittkeni.
Publiku reaktsioonid olid kõikjal väga siirad, soojad ja tormilised ning ilma lisaloota, milleks oli Kreegi „Õnnis on inimene“, ei jäänud ükski kontsert. Koorilauljaid rõõmustasid kontserdid Ameerikas ka publikurohkusega, sest Euroopas paarituhandesed täissaalid a cappella kontsertidel on siiski haruldane nähtus.
EFK peadirigent Kaspars Putninš leidis, et koor oli väga heas vormis ja keskendunud, nautis muusikat ning igat kohtumist publikuga. „Olen maailmas kohanud vähe sellist publikut nagu siin Ameerikas, kus laval toimuvat jälgitakse väga kontsentreeritult ning pärast esinemist tänatakse ovatsioonidega püsti seistes. Tundub, et nauditakse kogu meie repertuaari, kuid enim siiski Pärdi ja Tormise loomingut.“
Laulja Karin Salumäe sõnul leidsid nii Eesti kui Vene muusika kavad tee kuulajate südamesse veidi erinevalt. „Kuid see, kuidas tajuti ja võeti vastu Veljo Tormise „Raua needmises” peituvat ürgset väge ja ajatust inimesed, kelle jaoks on tundmatu nii meie keel kui kultuur, oli täiesti vapustav.“
Kontsertreisi viimastel kontsertidel oli EFK-l rõõm esmakordselt kohtuda Sarasota Orkestri ning nende dirigendi Anu Taliga, kelle juhatusel toimusid 23.-26. veebruarini neli kontserti Floridas, Bradentonis ja Sarasotas. Kava kandis pealkirja „Estonian Voices“. Neil õhtutel esitati Mozarti Reekviemiga kõrvuti Arvo Pärdi kollaažilik „Credo“ oma algses 1968. aasta versioonis sooloklaverile, segakoorile ja orkestrile.
Turnee korraldas USA agentuur New World Classics, kellega EFK on koostööd teinud juba 22 aastat. Agentuuri juht Kerby Lovallo on öelnud, et alustas tööd toona EFK-ga, kuna teda võlus koori erakordne kõla ning kõrgetasemelisus, milles oli „süüdi“ Tõnu Kaljuste. Kerby Lovallo: „Olen töötanud koori kümne turnee juures. Paar aastat tagasi avastasin endalegi üllatuseks, et EFK on ainus professionaalne koor, kes käib USAs regulaarselt kontsertreisidel. See on ühe koori jaoks väga suur saavutus. Selles on kindlasti suur osa nii Tõnu Kaljustel, Arvo Pärdi muusikal kui ka Eesti kultuuriministeeriumi toel.“

Fotomeenutus Toronto kontserdist

Eesti esinduskoori kontserdid on saanud kõrge hinnangu Ühendriikide ajakirjanduses, antud turneest ilmus erinevates USA meediakanalites 9 arvustust. EFK esimene reis toimus 1990. aastal Tõnu Kaljuste juhatusel ning alates 1995. aastast tehakse koostööd agentuuriga New World Classics. Viimasel kuuel aastal on USAs kontserte antud koguni igal hooajal nii a cappella kavadega, samuti koos Tallinna Kammerorkestri, ERSO ja Los Angelese Filharmooniaorkestriga. Dirigentideks on olnud Tõnu Kaljuste, Neeme Järvi ja Gustavo Dudamel, mainekates kontserdisaalides, nagu Los Angelese Walt Disney kontserdimaja, New Yorki Carnegie Hall, Avery Fisher Hall ja Metropolitani Kunstimuuseum, Washingtoni Kennedy keskus ja mitmed teised.