Pubid peavad jalgpalli EM-i näitamiseks saama UEFA litsentsi

Eesti Esitajate Liit (EEL) ja Eesti Jalgpalli Liit (EJL) algatavad tänasest kuni 18.maini kampaania, mille eesmärgiks on stimuleerida pubisid ja teisi avalikke ettevõtmisi hankima tänavu suvel toimuva Jalgpalli EM ülekannete edastamise jaoks UEFA (Euroopa Jalgpalliliit) litsents. 1.aprilliks litsentsi hankinute vahel loositakse välja hulgaliselt auhindu jalgpalliliidu ja Eesti Esitajate Liidu poolt. Peaauhindadeks on vastavalt Konstantin Vassiljevi särk koos Eesti koondislaste allkirjadega ja Liis Lemsalu esinemine EM finaali õhtul.

„Ligi 90 päeva pärast algava jalgpalli EMi eel otsustasime sel aastal selgemini ja tugevamini kommunikeerida vajadust hankida avalikes kohtades jalgpalli ülekannete edastamiseks UEFA vastav litsents, mis on osadel juhtudel kättesaadav tasuta, osal juhtudel aga tasuline,“ selgitas EEL tegevjuht Urmas Ambur. „Esitajate Liidu ja kõigi autoriõiguste esindamisega seotud organisatsioonide huvi selles kampaanias on juhtida pubide, kohvikute jt avalike kohtade tähelepanu taaskord sellele, et võõra autorlusega teoste kasutamiseks ärilistel eesmärkidel tuleb ka autorilt eelnev luba saada ja vajadusel natuke rahakotti kergendada.“

Litsentsi saab taotleda otse UEFA kodulehelt kuni 18.maini. Saadud loa edasisaatmisel Eesti Esitajate Liitu või Eesti Jalgpalli Liitu, osaletakse paljude auhindadega kampaanimängus. Näiteks EEL loosib 1.aprillini litsentsi saanud ettevõtete vahel välja Liis Lemsalu esinemise, mis toimuks finaalmängu õhtul. Endise jalgpallineiu Liisi kontserdi mõte sündis sellest, et Liis astus just hiljuti 800 liikmena EELi liikmeks.

Eesti Jalgpalli Liidu avalike suhete juhi Mihkel Uibolehe sõnul soovib ka Jalgpalli Liit juhtida kampaaniaga avalikkuse tähelepanu sellele, et enamasti on mittekommertslikud jalgpalli ülekanded UEFA poolt tasuta, kuid seda vaid juhul kui on olemas litsents. Neil, kes aga tulu teenida soovivad, tuleks maksta litsentsitasu. „Oleme ettevõtete ergutamiseks pannud välja mitmeid auhindu, muuhulgas Konstantin Vassiljevi võistlussärgi koos koondislaste autogrammidega, tasuta pileteid mängudele jpm,“ lausus Uiboleht.

Kes peavad litsentsi hankima

Vastavalt UEFA tingimustele ei ole litsentsi omamise kohust vaid neil jalgpalli EMi ülekandvatel üritustel, kus rahvale midagi ei müüda, kus pole sissepääsu piletit, kus ekraani diagonaali suurus jääb alla 3m ja kuhu koguneb mängu jälgima alla 150 inimese. „Nendele ettevõtmistele litsentsi nõue ei laiene ja seega ei osale ka nemad meie kampaanias,“ möönis Ambur. „Seevastu on litsents kohustuslik kõigile neile, kes näitavad jalgpalli kommertslikest huvidest lähtuvalt, müües juurde süüa-juua või küsides piletiraha. Samuti on litsents kohustuslik neile mittetulunduslikele ettevõtmistele, kus ekraani suurus on üle 3m ja kuhu oodatakse enam kui 150 inimest.“

UEFA nõuded näevad ette, et need organisatsioonid, kes mängupildi edastamise pealt tulu ei teeni, ei pea ka litsentsi eest maksma. Kõigile teistele kehtib aga ekraani suuruse ja arvuga seotud litsentsitasude hinnakiri, mis on avaldatud UEFA kodulehel. Amburi sõnul sõltuvad lõplikud litsentsitasu määrad kasutuskohas olevate ekraanide suurusest ja arvust. „Näiteks 46-tollise teleri puhul 1,12 euro tasumine mängu kohta ei tohiks ühelegi toitlustusasutusele üle jõu käia. Tasuda tuleb enne litsentsi saamist krediitkaardiga.”

Samuti sätestavad UEFA reeglid, et teavitus ja reklaam mängude avalikust näitamisest ei tohiks sisaldada UEFA või EURO 2012 logosid või sellega seonduvaid kujundusi, millest vaatajatel võib jääda ekslik ettekujutus, et avalikku näitamist korraldatakse UEFA poolt.

Täiendav info on leitav UEFA veebilehelt: http://www.uefa.com/uefaeuro/abouteuro/businessopportunities/publicscreening/

Litsentsi taotlemise keskkond asub aadressil:

https://uefa.fame.uefa.com/EBS/PublicScreeningService/PublicForm/Presentation.htmx?key=MTUwMDAxODk2

EEL ja EJL ootavad kõigilt ettevõtetelt ja organisatsioonidelt, kes on saanud UEFA litsentsi, sellekohaseid kinnitusi e-kirjadena aadressil: jalgpall@eel.ee või info@jalgpall.ee. Kõigile enne 1.maid litsentsi saanutele ja sellekohase kinnituse saatnutele jagatakse A3 formaadis tunnistus ja jalgpallikoondise plakat. Kõigi nende vahel, kes hangivad litsentsi esimeste seas ehk juba enne 1.aprilli, loosivad EEL ja EJL täiendavalt välja kümneid ergutusauhindu, nende seas U-19 EM-finaalturniiri pileteid. Peaauhindadeks on Konstantin Vassiljevi võistlussärk koos koondislaste autogrammidega ning Liis Lemsalu esinemine finaalmängu õhtul.

UEFA litsentsi saab taotleda kuni 18.maini. Neile, kes litsentsi ei oma ja jalgpallimänge reeglitevastaselt siiski näitavad, ootavad UEFA poolsed rahalised sanktsioonid.